סוגי טיפול פסיכולוגי

טיפול קוגניטיבי התנהגותי - CBT

נסו לדמיין את התרחיש הבא: אתם במשרד, במהלך יום העבודה, ולפתע נמסר לכם שהמנהל מחפש אתכם בדחיפות. אילו מחשבות מתעוררות בכם? כיצד אתם מרגישים? מה אתם עושים?

רובנו נתקלנו בסיטואציה כזו, אך אופן התגובה של כל אחד מאיתנו עשוי להיות שונה מאד. אדם שהתקשה מאד בלימודים וחווה כשלונות רבים, יכול לדמיין כי הקריאה הדחופה של המנהל מרמזת כי הוא עתיד להינזף על טעות שביצע. כתוצאה מכך עשויה להתעורר בו חרדה גבוהה. לעומת זאת, אדם שחווה הצלחות בתחומים רבים בחייו, ומכיר ביכולותיו, עשוי להניח כי המנהל מעוניין לשבח אותו על עבודתו. כתוצאה מכך, לא חרדה תתעורר, אלא ציפייה והתרגשות.

הסיבה לתגובות השונות היא שלכל אחד מאיתנו דפוס חשיבה שונה, ודפוס זה בסופו של דבר משפיע על ההחלטות וההתנהגות שלנו. בין השאר, דפוס החשיבה שלנו מושפע מחוויות העבר, וכך נוצרו הרגלים או דפוסי התנהגות שנלמדו במהלך החיים. כאשר דפוסים אלו אינם יעילים דיים, עלולות להתפתח הפרעות נפשיות.

מטרות הטיפול הקוגניטיבי- התנהגותי, אם כן, הן זיהוי דפוסי החשיבה וההתנהגות הלא היעילים, שינוים והקניית דפוסים סתגלניים במקומם.

לרוב סוג טיפול זה הינו ממוקד וקצר מועד, ומידת האקטיביות של המטפל גבוהה יותר. זאת משום שנלמדים כלים יישומיים להתמודדות יעילה יותר עם הקשיים. אולם, בדומה להתנסויות חיים אחרות, על מנת שהכלים יהיו יעילים, יש צורך בתרגול ועבודה גם מעבר לשעת הטיפול השבועית. לכן, בטיפול מסוג זה המטופל לרוב מקבל ‘שיעורי בית’, אותם עליו ליישם במשך השבוע.

משמעות הדבר היא שעל מנת להפיק את המרב מטיפול זה, יש צורך במוטיבציה גבוהה והתגייסות של המטופל. בתנאים הנכונים, טיפול זה נמצא יעיל מאד, בין השאר, בהתמודדות עם הפרעות חרדה והפרעות מצב רוח למיניהן.

טיפול דינאמי

טיפול דינאמי מתמקד בתהליכים לא מודעים אשר מתרחשים אצל האדם, ובאים לידי ביטוי במציאותו הנוכחית, בהתנהגותו, מחשבותיו, רגשותיו ויחסיו הבינאישיים. ההנחה הבסיסית בטיפול דינאמי היא שחוויות עבר, השפעות הסביבה והאופי הייחודי שלו, לכולם חלק בעיצוב דמותו, כמו גם הקשיים המלווים אותו. בטיפול זה מתאפשר לאדם להכיר ולבחון צרכים ורצונות הקיימים בו, קונפליקטים לא פתורים, מערכות יחסים בעברו, וכיצד כל אלו משפיעים על חייו הנוכחיים.

כיום קיימות גישות נוספות לטיפול דינאמי, ביניהן טיפול דינאמי קצר מועד, אשר הינו קצר יותר באופיו ותחום בזמן, היות ונבחר מוקד מסוים לעבודה המשותפת.